top of page

           Міська виставка педагогічних технологій

                     в 2019- 2020 навчальному році

 

 

                                                                   Досвід роботи

                                      вихователя Дошкільного навчального закладу

                               (ясла - садок) № 159 "Теремок" Мізіної Ірини Віталіївни

 

Тема досвіду: "Формування економічної компетентності у дітей дошкільного віку в сучасних умовах "

           Для успішної самореалізації дитини в житті ,формування   громадської  активності в майбутньому дуже важливо своєчасно розпочати формування економічної компетентності дітей дошкільного віку.

          Сучасного дошкільника вже з перших років життя оточує економічна сфера, наповнена складними економічними поняттями та процесами: реклама по телебаченню, розподіл сімейного бюджету, участь дітей в вирішенні життєвих ситуаціях, бажання дітей приймати участь в купівлі та продажі.

          Про необхідність впровадження економічної освіти дошкільників дослідження учених (Н. Грама, Г. Григоренко, Р. Жадан, Ю. Лелюк, А. Сазонова, А. Смоленцева, Г. Шатова та ін.) свідчать, що дітям дошкільникам доступне розуміння окремих економічних понять.

          Дошкільний вік є сензитивним періодом розвитку пам’яті, уваги та мови, формування творчих уявлень, а також економічної соціалізації. Аналіз дитячих ігор, питань, розмов свідчать про інтерес дітей до проблем, пов’язаних з економікою.. Цілком зрозуміло: чим раніше ми розпочнемо економічну освіту дітей, тим усвідомленішими, раціональними та розумнішими будуть їхні дії та вчинки, бо саме в цьому віці діти опановують первісний досвід елементарних економічних відносин.

         У роботах сучасних дослідників такі основні характеристики особистості, як ощадливість, економність, працелюбність, вважаються звичайним стилем, манерою поведінки й ставлення до предметного світу. Якщо їх своєчасно не сформувати, в поведінці дітей можуть проявитися негативні якості: недбальство, неохайність, байдужість до пошкоджених речей, книжок, іграшок.

         З дошкільного віку дитина стає мимовільним учасником економічного життя дорослих, отримує різноманітну економічну інформацію. Однак малюкові складно самому розібратися в явищах, що його оточують, зокрема тих, що відображають сутність економічних відносин.

Важливо зазначити, що чим раніше діти дошкільного віку стикаються із соціальною дійсністю, побутом, тим більше виникає у них питань, тим активніші вони у вирішенні економічних відносин. Повсякденне життя, сім’я, спілкування з однолітками, навчально-виховна робота в умовах дитячого садка формують той емпіричний досвід, який стане базою для подальшої роботи з економічного виховання, а педагог дитячого садка повинен стати для дитини авторитетною людиною, яка допоможе правильно осмислити нові явища, факти, поняття [2, с. 23].

        Щоб полегшити процес соціалізації дошкільнят, розширити їхні знання про життя сучасного суспільства стає необхідність розробки системної, цілеспрямованої роботи з економічного виховання, яку ми пропонуємо як особистий досвід  побудований на основі аналізу сучасної методичної літератури та матеріалів періодичного друку.

          Основною метою економічного виховання дошкільників є набуття первинного досвіду, елементарних економічних знань; використання їх в життєвих ситуаціях; здатність творчо мислити,  виховання  ділових якостей, відповідальності ощадливості, раціональності, працьовитості.

Головні завдання формування економічної компетентності:

  • Формування елементарних економічних знань у дітей;

  • Навчання розуміти та цінувати навколишній світ, помічати рукотворну красу, ставитися до неї з повагою;    

  • Формування ціннісного ставлення до таких якостей людини – господаря, як : бережливість, економність, працелюбність, раціональність;

  • Розвиток емоційної сфери, здатність розрізняти почуття інших людей, формування позитивної самооцінки. [1, с. 58].

        При реалізації завдань економічного виховання в дошкільному закладі виділяють чотири напрямки роботи.

1. Перш за все, дати дітям знання про працю та про все, що з нею пов’язано, згідно з основними програмами розвитку, виховання і навчання в дошкільному закладі. Реалізація завдань економічного виховання можлива за умови повноцінного вирішення завдань трудового виховання в усіх вікових групах дошкільного закладу, тому що праця – провідна категорія економічної науки.

2. Ознайомити дітей з простими економічними термінами: економіка, бюджет, ціна, гроші, товар, вартість, банк, реклама, власник, конкуренція, продукція, ярмарок та інші;  познайомити дітей з новими професіями, такими як менеджер, підприємець, бізнесмен, фінансист, рекламодавець, фермер та інші.

3. Формувати у дітей економічне мислення шляхом залучення старших дошкільнят в процес сюжетно-рольових ігор, настільно-друкованих; читання художньої літератури.

4. Педагогічно взаємодіяти з батьками, проводити просвітницьку роботу з питань економічної освіти дошкільників та активно їх залучати до процесу формування економічних знань дітей в умовах дошкільного закладу та сім'ї. [1, с. 61].

       Систему освітньої роботи з економічного виховання дітей дошкільного віку розроблено згідно концепції особистісно-орієнтованого підходу до виховання на основі вимог Базового компонента дошкільної освіти України.
        У новій редакції Базового компонента дошкільної освіти передбачено формування у дітей елементарних споживчих уявлень,зокрема про товари,послуги,гроші. В освітній лінії «Дитина у світі культури» у частині «Предметний світ» зазначено, що дитина 6(7) років має «уявлення про ощадливе ведення домашнього господарства,вміє ощадливо ставитися до речей,грошей. Розрізняє соціальні ролі :«покупець», «продавець»,поняття: «товар», «гроші», «ощадливий», «недбайливий».
         У старшому дошкільному віці доречно сформувати в дітей такі економічні знання та уявлення:
- про товари та послуги;
- про людей,які виробляють товари та надають послуги;
- про те,яким має бути товар (якісним,корисним,безпечним,відповідної ціни);
- про необхідність вдумливого підходу до вибору потрібних товарів (промислових і продовольчих);
- про правила безпечного та  бережливого користування речами;
- про необхідність послуг,якими користується сім'я та дитячий садок;
- про гроші;
- про рекламу;
- про правила раціонального харчування та культуру поведінки.
         Увесь процес формування економічного досвіду дошкільнят відбувається за двома напрямами.
По - перше, дитина засвоює досвід попередніх поколінь у вигляді сталих економічних законів та понять (через телебачення, гру з друзями, батьками). Сформований досвід є необхідним надбанням людини для орієнтації та участі в соціально - економічній сфері життєдіяльності.
По - друге,елементарний економічний досвід дитини формується у різних видах діяльності і є результатом її власної економічно доцільної поведінки. Це може бути спостереження за економічними процесами,виконання соціально - економічних ролей, участь у налагодженні найпростіших економічних взаємозв’язків між різними людьми (обмін, продаж, купівля).

 

                            Принципи організації освітньої роботи з формування економічної             

                                                                  компетентності дітей:.


Інтегрованість завдань економічного виховання в усіх видах творчої діяльності.

Доцільності.Спрямування зусиль дитини на досягнення конкретної мети її діяльності,результатів,проектування дій,зміну їх відповідно власних прагнень і конкретних обставин.
Орієнтації на цінності. Формування первинного економічного досвіду відбувається через систему загальнолюдських цінностей та особистісних якостей,необхідних для спілкування з людьми і успішної економічної діяльності майбутньому.
Свідомості. Використання методів навчання які відкривають дітям можливість бути самостійними ,активними,реальними суб’єктами процесу пізнання(творчі проекти, ігрова діяльність, спостереження).
Системності.Раціональне,послідовне та цілісне планування пізнавального матеріалу,дотримання логічної послідовності під час його подання.
Доступності. Використання в освітньому процесі економічних понять, доступних для сприйняття дошкільнятами. [3, с. 113].
           Завдання економічного виховання в дошкільному закладі реалізуються за такими основними тематичними розділами: «Наші потреби»,  «Праця багатство народу»,  «Ресурси ,природні ресурси,блага», «Купівля,гроші,товар», «Ми – господарі».
Формування економічної компетентності дітей починається з формування елементарних уявлень з економічної сфери життя. Для взаємодії та спілкування необхідна наявність лексичного запасу економічної спрямованості(поняття про економічні дії:придбати, обміняти; особисті якості:щедрий, добрий; властивості, що характеризують товар:якісний, дешевий, дорогий, сучасний). Запас мінімальної економічної лексики може бути як в активному, так і в пасивному стані.
                Дитину слід ознайомлювати з правилами поведінки у різних ситуаціях, пов’язаних з економічними відносинами, спонукати змінювати свою діяльність залежно від зміни умов і вимог, вчити контролювати себе та узгоджувати свої дії з діями інших людей. Налагодженню контакту, по-перше, сприяє сформованість базових особистісних якостей (самостійність, працелюбність, розсудливість, відповідальність), по-друге,наявність вольових якостей (цілеспрямованість, наполегливість, рішучість, ініціативність, самовладання) та по-третє, інтелектуальні здібності дитини. Для цього забезпечують психологічну та соціальну адаптацію старших дошкільників до нових умов життя, виховують такі особистісні якості дітей, що так чи інакше можуть бути пов’язані з економічною діяльністю (працьовитість, ощадливість, бережливість, раціональність; формують  навички і звички, пов’язані із загальною вихованістю дітей, та , такі, що мають економічну основу (вчасно вимикати світло й економити воду, дотримувати чистоти і порядку в приміщенні, утримувати в порядку власний одяг, взуття, іграшки, книжки); розвивають творчі здібності та логічне мислення дітей.
                Формування первинного економічного досвіду здійснюється під час організованих занять, спостережень, трудової діяльності, дидактичних, сюжетно-рольових, рухливих ігор.
Економічною діяльністю для дітей може бути спостереження за економічним процесами, виконання соціально - економічних ролей, участь в економічних взаємозв’язках між людьми.      Для дошкільників це стає можливим саме в процесі ігрової діяльності, оскільки гра починається з перетворення реальної соціально - економічної ситуації в уявну. Саме тому дорослим слід звернути увагу на основні позиції в організації ігор економічного спрямування.
                Виділяються головні функції, які сприяють вихованню економічної культури дітей:
- турбота про збереження будівель, майданчиків, надання їм ладу, участь їх у збереженні;
- турбота про економне використання води,електроенергії;
- організацію господарсько-побутової, ручної, навчальної праці дітей та самообслуговування;
- турбота про охорону довкілля в місцях ,які розташовані біля дошкільного закладу, їх житла;
- бережливе ставлення до іграшок,книжок,посібників через виконання конкретних завдань,що спонукають до самостійного дотримання встановлених правил;
- організацію діяльності в атмосфері доброзичливих взаємин, що виявляються в - --шанобливому ставленні до людей,тварин та рослин. [4, с. 8].
                Важливою проблемою сучасного суспільства є збереження чистоти рідного міста. Тому дітей  ознайомлюють з правилами поводження з побутовим сміттям як на вулиці, так і вдома. Формувати у дітей уявлення про виробництво паперу,потрібно сприяти розвиткові усвідомлення ними необхідності його повторного використання. Розв'язання конкретних проблемних ситуацій допоможе навчити робити правильний вибір і приймати відповідні рішення.
              Бережливе ставлення до особистих та суспільних речей має здійснюватися у зв’язку із формуванням таких якостей,як охайність, навички складати речі на своє місце;працелюбність (бажання та вміння полагодити поламані речі); розуміння того,що люди багато працюють, щоб створити речі, які потрібно берегти.
               Наші діти навчаються бережливо використовувати речі для ігор,по-господарськи поводитися в дитячому садку, вдома, на вулиці, у природному оточенні; ощадливо ставитися до грошей,економно й раціонально їх витрачати,розповідати про необхідність грошей;бережно ставитися до води, електроенергії; розв’язувати проблемні ситуації,аналізувати їх, оцінювати свої вчинки.
              Набуття та збагачення первинного економічного досвіду не лише забезпечить дошкільникам опанування елементарними економічними знаннями,готовність до адекватних ситуацій дій, формування базових якостей, але й стане підґрунтям для подальшого самостійного збагачення власного економічного досвіду. [5, с. 92

 

 

 

                                             Список використаної літератури

1.Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція)

2. Сучасне заняття в дошкільному закладі : навч.-метод. посіб. / за ред. Н. В. Гавриш ; авт. кол. : Н. В. Гавриш, О. О. Ліннік, Н. В. Губанова. – Луганськ : Альма-матер, 2007. – 496 с.

3. Богуш А. Методика ознайомлення дітей з довкіллям у дошкільному навчальному закладі. Підручник для ВНЗ. / А.Богуш Н. Гавриш. – К. : Видавничий Дім „Слово”, 2008. – 408 с.

4. Фесюкова Л. Соціально-економічне виховання дошкільнят / Л.Фесюкова. – Х. : Веста : Вид-во. „Ранок”, 2008. – 104 с. – (Комплекс матеріалів з економіки)

5. Жадан Р. Економічна освіта дітей старшого дошкільного віку (перспективно-календарне планування занять з економіки) / Р. Жадан, Г. Григоренко. – Запоріжжя : ТОВ „ЛІПС” ЛТД, 2006. – 116 с.

6. Курак.Е.Е., економічне виховання дітей – М, 2002 – 200с.

7.http: // www.enerhodar/dnz 10.edukit.zp.ua/ekonomichna_osvita_z_malku

8.http//www.studkon_org_mag/ekonomika_dlay_vsih

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки:

                                                          Конспект заняття

                                                  Економічний "Брейн-рінг"

Мета заняття: формувати економічну компетентність дітей, навички раціонального споживача; узагальнити та систематизувати знання дітей про загальновживані економічні терміни: «бартер», «валюта», «товар», «штраф», «бізнесмен», «фермер», «інкасатор», підвести дітей до свідомого розуміння цих слів, розширити уявлення про стиль одягу ділової жінки та ділового чоловіка; закріплювати вміння розв язувати задачі; добирати синоніми, антоніми, узагальнюючи поняття до заданих слів, закінчувати речення розпочате вихователем; розвивати логічне мислення, пам ять, зв язне мовлення, уяву, ініціативу; виховувати ощадливість, адекватне ставлення до грошей; діловитість, організованість, самостійність, відповідальність, вміння працювати разом.

     Словник: комерсант, менеджер, фермер, бізнесмен, бартер, валюта, товар,

реклама, штраф, марки,злотий, долари, рублі, гривні, економія, інкасатор, бережливий, працьовитий.

 

    Матеріали: мікрофон, схема: «Звідки беруться гроші?», картинки з мультфільму: «Золота антилопа», « Качині історії», «Острів скарбів», «Пригоди Буратіно», «Казка про золоту рибку», «12 Місяців», «Змія і виноградар»,  іграшковий телефон.

Хід заняття.

I частина

Діти під музичний суапровід заходять до групи, стають у півколо.

ПРИВІТАННЯ:

1 дитина:     Доброго ранку, доброго дня!

 Бажаємо всім здоров я й добра!

Хай ваші очі загоряються,

А ваші личка посміхаються

І день новий ваш починається!

Діти: Добрий день!

Дитина:       Усміхніться всім навколо,
                       Небу, квітам, сонцю, людям,
                       І тоді обов язково

                        День для вас привітним буде!

Вихователь: Діти, сьогодні до нас прийшло багато гостей.

? 1. А ви любите коли до вас приходять гості? Чому? (Відповіді дітей).

? 2. Чому? (відповіді дітей).

? 3. А що ще людині приносить радість щастя? (відповіді дітей).

Давайте зараз кожен з вас розкаже нам що йому потрібно для щастя?

ДИДАКТИЧНА ГРА «МІКРОФОН»

? 1. Чому ми не можемо мати все що хочемо? (брак грошей).

? 2. А що таке гроші? (це засіб обміну на різні товари та послуги).

? 3. Звідки вони беруться? (тато і мама заробляють іх, гроші друкуються державою на спеціальному обладнанні, з банкомату….)

Вихователь пропонує роздивитися схематтичне зображення.

БЕСІДА ПО СХЕМІ:

? 1. Так звідки беруться гроші? (Тато і мама ходять на роботу).

? 2. Де получають гроші батьки? (у банкоматі).

? 3. Хто іх туди кладе? (працівники банку – інкасатори).

? 4. А потім, що можна зробити з грошима? (відповіді дітей)

Вихователь: Діти, це можна назвати одним словом «Товар».

Діти, а наука, яка вивчає все, що стосується грошей, товарів і послуг називається – ЕКОНОМІКА.

Отже, сьогодні, діти , у нас відбудуться захоплюючі змагання.

А назвемо ми їх  - «Економічний  Брейн –ринг»

 

II частина

Вихователь: Сьогодні у нас будуть змагатися 2 команди. Я пропоную назвати першу команду- «Комерсанти», а другу команду – «Менеджери».

? Діти, а чи знаєте ви кого називають комерсантом, а кого – менеджером?

(Комерсантом називають людину, яка займається торгівлею,

Менеджер – це той, хто управляє, керує працівниками.)

-Хто хоче бути в майбутньому комерсантом – сідайте до команді\и «Комерсанти», а хто хоче бути менеджером – сідайте до команди «Менеджери». Оберіть капітана команди.

(Діти сідають за столи, радяться і вибирають капітанів команд)

  • Команда «Комерсанти» - хто у вас буде капітаном? (,,,,,,,,,,,,,,,)

  • Команда «Менеджери» - хто у вас буде капітаном? (,,,,,,,,,,,,,,,)

  • А тепер послухайте правила гри. Я приготувала для вас завдання. За кожне правильне виконання команда отримує один бал у вигляді монети, які ми будемо складати у копілочку кожної команди. В кінці гри та команда, яка отримає найбільше монет буде визнана переможницею, а всі її учасники – нагороджені медалями «Юні знавці економіки»

 

1 Завдання «Розминка «Продовж речення»»

  • Та команда , яка отримає більше відповідей- отримає один бал.

 

  • Зароблена копійка  - краще краденої…… (гривні)

  • Як назівається обмін товару на товар? (бартер)

  • Все, що продається і купується називається….. (товар)

  • Як називається сплачування людиною певної кількості грошей за те, що вона порушила проавила поведінки чи дорожнього руху? (штраф)

  • Людина, яка працює в банку, це -…. (банкір)

  • Вартість товару в грошах…(ціна)

  • Бережливе і ощадливе  використання товарів, грошей та послуг….. (економія)

  • Грошова одиниця країни…..(валюта)

 

2 Завдання яке називається «Вгадай мультфільм»

-Назвіть дитячі мульфільми, у яких засуджується жадібність до будь – якого богатства. Увага на екран. («Золота антилопа», « Качині історії», «Острів скарбів», «Пригоди Буратіно», «Казка про золоту рибку», «12 Місяців», «Змія і виноградар»). Слайд – картинки з мультфільму)

      -Молодці, діти. На це завдання більше відповідей дала команда…., яка отримує одну золоту монету!

      - А зараз настав час трішки відпочити.

ФІЗХВИЛИНКА.

3 Завдання  - Реклама

-Зараз моя помічниця винесе вам товар (виносить молоко, моркву, щітку, книгу).

Ваше завдання зробити рекламу цього товару так, щоб його захотіли придбати. А я буду знімати відеоролик, який ми розмістимо на телебаченні, щоб люди змогли передивлятися вашу рекламу.

  • За допомогою цих карток ми дізнаємось, кому який товар дістанеться. Кожна команда вибере по 2  картки. На виконання цього завдання вам дається  одна хвилина.

 

  • Команда комерсантів, який товар ви будете рекламувати?

(Комерсанти – морква, молоко)

  • Хто буде презентувати вашу роботу?

(діти : ми порадились і вирішили, що презентувати нашу роботу буде…..)

1. Молоко дає нам сир,

Вершки, масло і кефір.

Йогурт, ряжанку й сметану…

Добавляють в кашу манну.

До вподоби воно всім –

Здоровішаємо з ним!

Молоко вживайте зранку –

Кращого нема сніданку!

2. Морква, морквочка, морквице!  Даня Маковський
Оздоровлює дитину,
Найбагатша каротином.
У супах, борщах, салатах
Любить матiнка і тато.

Навiть в Римі всі  поети
Пишуть оди i куплети.
Недаремно прославляють,
Бо про користь твою знають.

  • Команда менеджерів, який товар будете рекламувати ви?

(Менеджери – щітка, книга)

(діти : ми порадились і вирішили, що презентувати нашу роботу буде…..)

1. Книги дружать з дітворою,
Полюби їх у житті-
І улюблені герої
Будуть друзями в путі.
Сторінки книжок завітних
Всіх нас доброму навчать-
Працювати, і учитись,
Й Батьківщину шанувать!

В кожнім домі, в кожній хаті-
У містах і на селі,-

Хто навчився вже читати,
Майте книжку на столі!
Це — невтомна трудівниця, їй довірять люди,    

2.  Хто зі щіточкою дружить – той здоровий буде.

Буде часто усміхатись білими зубами,

ЇЇ знає вся малеча і бабусі й мами.

Чистоту тримає в роті, справу знає чітко,

Користуйтсь завжди люди-

Це – зубная щітка!

 Вихователь: -Молодці. Я вважаю, що обидві команди гарно справились із завданням, тому отримують по одній золотій монеті. Висилаю відеоролик на телебачення.

Дзвоник на телефон!

Розігрування ситуаціі з покупкою товару

4 Завдання «Прислів я»

Вихователь: Зараз я хочу перевірити, як ви знаєте прислів я про працю. Адже кожен комерсант і менеджер окрім знань повинен, ще і добре працювати, щоб мати прибуток.

Прислів я

1. « Хто не працює, той…..»(не їсть)

2. «Хто хоче багато мати, тому треба….»(мало спати)

3. «Сім раз відміряй, а один….»  (відріж)

4. «Весна ледачого….».(не любить)

5. «Здоров я, то найбільше…..»(багатство)

6. «Має кожен комерсант в економіці….»(талант)

7. «Щоб добробут мати, треба….»(працювати)

- Молодці, діти! Бачу, що і прислів я ви гарно знаєте. Залишилося останнє завдання.

-Хочу вас перевірити, чи знаєте ви, які елементи одягу відрізняє ділову людину.

-Домашнім завданням для команди «Комерсанти»  було одягнути ділову жінку,

а для команди «Менеджери» - одягнути ділового чоловіка.

Починаємо презентацію.

 

 

5 Завдання – «Презентація одягу ділової людини»

IIІ частина

Вихователь: Діти, наше змагання підійшло до кінця, я запрошую команди на килимок.

? -Діти, сподобалося вам сьогодні  наше економічне змагання?

?- Про що ми сьогодні розмовляли? (діти: ми сьогодні розмовляли про економіку)

? – А Що ж таке економіка?(діти: наука про господарювання, кошти, товари та послуги)

? – Що ми можемо зробити, щоб зберегти наші кошти, менше платити за послуги та берегти своє здоров я? (діти: закривати кран, вимикати світло, закривати взимку щільно вікна та двері, щоб не виходило тепло, коли воно потрібно, не ломати іграшки адже потім мамі потрібно бути витрачати кошти на іншу.

Вихователь: діти, ви дуже гарно попрацювали, показали чудові знання і виконали всі завдання. А тепер настав час порахувати зароблені вами монети і визначити переможця.

(Діти разом з вихователем підраховують кількість монет. Переможці нагороджуються медалями «Мудрої сови»)

                                                            Квест-заняття

                                                          «Лабіринти удачі»

МЕТА: Ознайомити дітей з економічними поняттями «гроші», «ціна». Називати грошовий     знак України – гривню. Формувати вміння співвідносити товар з певною кількістю грошей. Продовжувати лічити предмети і співвідносити їх кількість з назвою цифр.

   Закріпити знання про геометричні фігури ( трикутник, прямокутник, круг, овал, квадрат); порядкову лічбу в межах 10; цифри від 1 до 10;

   Активізувати в мові вихованців вживання слів: «шкільні речі», «ціна», «гроші», «товар», «гривня».

Сприяти розвиткові творчої ініціативи, мислення, інтелекту, самостійності.

Виховувати інтерес до світу економіки.

МАТЕРІАЛИ:

  • « ключі», «замок», монети вартістю 2, 5, 10 копійок, гривні 2, 5, 10.

  • демонстраційний: шкільний рюкзак з підручниками, зошитами, кольоровими олівцями, набором демонстраційних цифр, скринька, гра.

  • роздатковий матеріал: розрізні цифри від 1 до 10, картки з шкільними речами, «гаманці з грішми»; таблиці – завдання.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ВСТУП

В: Діти,  я запрошую вас відвідати « Лабіринт удачі». Якщо ми правильно пройдемо його, то знайдемо там скарб Гнома – Економа. Але зможемо отримати його лише за гроші, Їх нам треба заробити чимало, бо скарб дуже цінний і дорого коштує. Поміркуйте: як ми можемо заробити гроші?

Діти: Треба правильно виконувати завдання і вірно відповідати на запитання.

В: Так, ми маємо подолати багато перешкод, які траплятимуться нам на доріжках лабіринту. Це будуть різні математичні завдання, і за кожне з них, правильно виконане, ми зможемо отримати гроші. Готові пройти доріжками лабіринту і віднайти скарб?

Д: Готові!

В: зароблені вами гроші, а це буде українська валюта – монети вартістю 2, 5, 10копійок, я пропоную класти в ось такі гаманці. ( роздає діткам гаманці на шнурочках). Дивіться, хто це примостився на дереві?

Д: Сорока.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

В: Біля неї якийсь пакунок. ( дістає, розгортає, діти розглядають).Я бачу тут підказку для нас. Це план – схема, за якою зможемо правильно пройти лабіринтом, не заблукавши в ньому. Отож, рушаймо! Ось і вхід до лабіринту ( перед дітьми «ворота», на яких висить замок с геометричною формою). Але вони зачинені, тож треба до них дібрати «ключа». За це завдання отримуєте монетку вартістю 2 коп. ( вихователь дає низку « ключів» із голівками у вигляді геометричних фігур. Діти віднаходять потрібний і « відчиняють» ворота).

В: Ось ми і заробили наші перші гроші ( монетку вартістю 2 коп. отримує дитина, яка швидко дібрала ключ). Запрошую вас до лабіринту. ( показує план – схему). Куди показує стрілка? ( прямо). Дивіться, Гном – Економ залишив нам листа з хитрими запитаннями. За кожну правильну відповідь можна отримати монетку вартістю 5 коп.

Проводиться розминка « Хитрі запитання»

  1. Як називається геометрична фігура без кутів? ( коло).

  2. Сто голок має, а шити не вміє? ( їжак)

  3. Яке число згадується в казці про Наф – Нафа, Ніф –Ніфа, Нуф – Нуфа?           ( три).

  4. Як називаються іноземні гроші? ( валюта).

  5. Що таке бартер? ( обмін товарами).

  6. Хто хазяїн банку? ( Банкір).

( за правильні відповіді діти отримують « гроші»).

В: Куди показує стрілка далі? ( ліворуч) Гном – Економ приготував нове цікаве завдання  « Що лежить у рюкзаку?». Це завдання теж оцінюється у 2 коп.

 

2 завдання:

Вихователь

  • Діти, давайте подивимося, що лежить у рюкзаку? (дістає книгу) Ця книга називається підручник. За ним навчаються в школі учні.

  • Скільки я показала вам підручників? (1) (вихователь ставить підручник на демонстраційну дошку)

  • До нього додати ще один підручник. Скільки стало підручників? (2)

  • Я знайшла ще один підручник. Давайте полічимо, скільки їх стало? (1, 2, 3 – всього 3 підручники) (вихователь пропонує полічити підручники комусь з дітей)

  • Діти, а що це я знайшла в рюкзаку? Так, зошит. Скільки зошитів я показую вам? (1)

  • До нього додали ще один зошит. Скільки стало зошитів? (2)

  • Я знайшла ще один зошит. Скільки їх стало, давайте полічимо? Хто мені допоможе? (1, 2, 3 – всього 3 зошити)

  • А якщо до них додати ще один зошит? Давайте полічимо, скільки їх стало? (1, 2, 3, 4 – всього 4 зошити)

  • А хочете дізнатися, що ще лежить у рюкзаку? (вихователь дістає коробки з олівцями) Що це? (олівці) Їх дуже багато і мені потрібна ваша допомога, щоб їх полічити.

(Вихователь роздає кожному вихованцю коробку з олівцями і пропонує перелічити їх за своїми столами). (Діти рахують: «1, 2, 3, 4, 5… – всього 10 олівців»).

( за виконані завдання діти отримують монетки. Звіряють із планом – схемою подальший напрямок руху: стрілка вказує прямо).

В: Перед нами « Зачароване коло». Гном нас попросив нас навести у ньому лад. Що ж тут не так? Подивіться уважно.

Д: Картки з числами лежать не за порядком.

Виконують завдання: 1. « Розкладіть за порядком». 2. « Назвіть числа». 3. « позначте картки числами».

В: Молодці, все зробили правильно. За це отримуєте по 2 коп. Дивимось на карту – куди вказує стрілка? ( – праворуч). Нас чекають інші випробування. А зараз пропоную трохи відпочити.

Частушки:

  1. У дитячому садку.

Вчимо економіку.

Тут купуєм  – продаєм,

В ногу з часом ми живем.

  1. Ох, бабуся у панчосі.

Грошики ховала.

Не змогла їх витратити –

Бабця сумувала.

  1. Я бабусі тій кажу:

«В банк тебе я відведу,

Там відсотки ти візьмеш –

Зразу добре заживеш».

В: Куди показує стрілка далі? ( – знову прямо). Яке ж випробовування приготував для нас Гном – Економ в «Інтелектуальній печері»? Правильне виконання завдань оцінюється у 5 коп.

 

РОБОТА З КАРТКАМИ

3 завдання:

Вихователь:

  • Діти, що зображено на ваших картках? (олівець, зошит, книга – це шкільні речі)

  • Олівець коштує 1 гривню. Покладіть під картинкою 1 гривню.

  • Зошит коштує 2 гривні. Книга – 5 гривень.

  • Діти скажіть, як можна по іншому заплатити за зошит? (покласти 1+1 гривню) Покладіть інші гроші.

  • А зараз зберіть гроші з картки. Ми ще раз з вами будемо купувати товар. Спочатку ми купили зошит за 2 гривні. Які ви гроші покладете? Потім купили книгу за 5 гривень. А потім олівець за 1 гривню.

 

  • Молодці, діти. Ви правильно добирали гроші, щоб купувати товар.

2. « Допоможи мишці дістатись до куска сиру».

 

В: Молодці, діти! За виконану роботу ви отримуєте зароблені гроші ( діти звіряють за стрілкою напрямок подальшого руху й прямують ліворуч).

Наш Гном пропонує невеличку розминку « Економічна рибалка».

Вихователь називає слова, а діти придумують до них слова – антоніми: дешево – дорого, прибуток – збиток, багато – мало, працьовитий – ледачий, хазяйновитий – недбалий. Після цього отримують зароблені гроші вартістю 2 коп., і йдуть за вказівкою прямо.

В: Погляньте, що це за звір тут лежить? ( іграшка) Як він сюда потрапив? Допоможемо йому звідси вибратися. Гном – Економ, до речі, пропонує виміряти крокодила умовною міркою.

  1. « Виміряй крокодила» ( треба зробити так, щоб отримати якомога більше грошей. За кожну мірку дають 5 копійок. Гроші отримує дитина, в якої зібралося найбільше мірок).

В: А на вас чекає ще одне завдання. Я пропоную вам роздивитися ще одну картку і назвати, що там зображено (Олівець, фарби, зошит, книга, лінійка, яблуко, ручка.) Скажіть,  який предмет серед них зайвий? (Яблуко)

  • Вам буде завдання – розфарбувати тільки шкільні речі. (Діти розфарбовують все, крім яблука.)

 

В: Ось ми і дісталися кінця лабіринту. Десь тут має бути скарб. Погляньте – може, ви бачите де він? ( діти знаходять потрібне місце, але біля скарбу сидить Гном – Економ.

Гном: Добридень діти ! Я за вами уважно стежив. Ви добре виконували завдання, пройшли всі випробовування й заробили грошенят. Можете отримати скарб. Та я вам не віддам його, а продам. Викупити скарб ви зможете лише тоді, коли всі зароблені гроші складете докупи й дізнаєтеся, скільки їх у вас. ( діти з вихователем лічать гроші). Може, я й засмучу вас, але вам трохи не вистачає коштів на викуп мого скарбу. Нічого, я допоможу. Пригадайте прислів’я про заощадливість.

Д: « Дбайливість краща за багатство», « Гроші легше прожити, аніж нажити», « Купуй лише те, що знаєшь».

( чарівна скринька відчиняється. Гном – Економ дістає скарб – розвивальні ігри.)

В: Діти, пам’ятайте, цей скарб – для розумників та кмітливців.

Гном: Ви сьогодні довели, що не лише економні й умієте заробляти гроші, а ще й дуже розумні.

                                          

                                                  Ігри економічної

                                                   спрямованості

                                           (дидактичні, ситуативні,       

                                                 сюжетно-рольові)

Види витрат”. Мета: навчити дітей визначати вид витрат, на перше місце ставлячи основні витрати; розвивати вміння аналізувати, робити висновки.

Хід гри. Вихователь пропонує дітям серед карток із зображенням обрати ті, зображення яких є основними витратами будь-якої людини.

Матеріал: картки із зображенням театру, хліба, помешкання (дому), дитячого садочку, меблів, іграшок, цукерок тощо.

“Гроші − ціна”. Мета: ознайомити дітей із взаємозалежністю якості товару та його ціни; учити дітей співвідносити якість із ціною; розвивати вміння аналізувати, робити висновки.

Хід гри. Ця гра має декілька варіантів: 1) вихователь пропонує дітям зробити покупки, обираючи найдешевші товари, але з найкращою якістю; 2) вихователь пропонує написати цінники для продажу різних товарів − діти повинні проаналізувати якість товару та, відповідно до цього, визначити вартість товару; 3) скласти перелік найкращих та найкорисніших товарів, які можна купити на конкретну суму грошей.

Матеріал: картки-гроші, різні товари (іграшки різної якості: старі, нові, м’які, електричні тощо; книжки різного обсягу, одяг тощо).

“Покупки”. Мета: закріпити знання дітей про будову супермаркету, розвивати аналітичне мислення, кмітливість.

Хід гри. Вихователь пропонує дітям для ігри в супермаркет розташувати полички з товаром за спільними характеристиками − зробити відділи товарів (молочні продукти, іграшки, одяг, канцелярські товари, фрукти тощо). Після цього дітям пропонується обрати найкоротший шлях до якогось із товарів. Як результат: діти можуть переставити полички чи товари, для того щоб було зручніше знаходити потрібну річ.

“Банк”. Мета: закріпити знання дітей про діяльність банка, розширити кругозір, розвивати мислення, формувати вміння рахувати, порівнювати, аналізувати.

Хід гри. Діти, ознайомлені з діяльністю банка, можуть виконувати наступні банківські операції: знімання грошей з картки, обмін валют, оплата комунальних послуг, оплата за дитячий садок, обмін старих купюр на нові. Діти розподіляють ролі між собою: декілька дітей стають касирами, інші − відвідувачами банку. Гра може повторюватися декілька разів зі зміною ролей.

“Якість товарів”. Мета: закріпити знання дітей про  взаємозалежність якості товару та його ціни; учити дітей співвідносити якість із ціною; розвивати вміння аналізувати, робити висновки; виховувати дбайливе ставлення до речей.

Хід заняття. Вихователь пропонує обрати предмети, які, на думку дітей, не дуже добре виглядають, тому й їх ціна має бути низькою. Це можуть бути зламані іграшки, книжки з відірваною сторінкою. Дітям дається завдання покращити зовнішній вигляд цих речей, отже, і їх вартість.

“Корисна річ”. Мета: закріпити знання дітей про товар, виховувати дбайливе ставлення до предметів; розвивати фантазію, уміння аналізувати.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям уважно роздивитися запропонований предмет (олівець, книжка, подушка, ложка тощо) та визначити його основне функціональне призначення. Після цього діти намагаються придумати якомога більше способів використання цього предмету.

“Кордон”. Мета: закріпити знання дітей про експорт та імпорт товарів.

Хід заняття. Діти розподіляються на дві групи, дві країни. Кожна країна має свою назву й отримує різні товари. Після вихователь звертається до  однієї з  країн: “Експорт книжок до іншої крани”, інша країна повинна отримати книжки та відповісти: “Дякуємо за імпортні книжки”. Таким чином здійснюється обмін  товарами між країнами.

“Впізнай професію”.  Мета: закріпити знання дітей про професії людей, розвивати кмітливість, увагу, спостережливість.

Хід гри. 1) Діти зображують за допомогою пантоміми людей різних професій. 2) Кожен з дітей загадує собі професію. Після починає розповідати про себе. Наприклад: я варю суп, готую печиво, годую дітей − хто я? Діти намагаються впізнати професію.

“Послуги”. Мета: закріпити знання дітей про види послуг, розвивати кмітливість, увагу, спостережливість; виховувати ввічливість.

Хід гри. Діти розподіляються на групи, кожна з яких стає одним із закладів: “банк”, “перукарня”, “лікарня”, “пошта” тощо. Діти докладно розповідають про види послуг, які вони можуть надати в своєму закладі.

“Вгадай, ким я працюю?”. На столі лежать малюнки із зображенням людей різних професій. Візьміть собі один малюнок і нікому його не показуйте (або загадайте яку-небудь професію). Ви виходитимете за чергою. Усі інші діти ставлять вам питання, на які ви відповідатиме лише “так” чи “ні”. Діти повинні відгадати вашу професію.

Наприклад, професія шофер. Ви що-небудь виготовляєте руками? (Ні.) Ви  працюєте в місті?  (Так.) Ваша робота пов’язана з технікою? (Так.) Ви водій? (Так.)

Словесна гра “Хто що робить?”. Гру краще проводити з м’ячем або повітряною кулькою. Вихователь кидає одному з дітей кульку й називає професії. Дитина, повертаючи кульку, говорить, що робить людина даної професії. А потім навпаки, вихователь називає дію, а дитина – професію.

Вчитель – учить; будівельник – будує; хлібороб – вирощує хліб тощо.

“Де яка потрібна професія”. Дітям пропонуються глобус і картинки із зображенням людей різних професій. Діти повинні допомогти людям обрати таке місце на Землі, де їх професія була б необхідна: моряк, полярник, оленяр, змієлов, погонич слонів тощо. А також такі професії, як учитель, лікар та інші, які потрібні скрізь.

“Кому що потрібне”. Вихователь добирає картинки із зображенням військових різних родів військ: танкіст, льотчик, моряк, піхотинець, а також наочні картинки із зображеннями окремих предметів, необхідних кожному з цих родів військ: танк, гармата, літак, собака, ракета, корабель. Діти повинні знайти того, кому підходить той предмет, який зображений на малюнку.

Гра-змагання. Діти діляться на пари. Одній з пар дають картку, на якій намальована людина певної професії. Дитина називає професію, а її партнер – товар або послуги, що виготовляють або надають люди тієї професії: художник – малює картини; водій – перевозить людей.

“Вгадай, яка це професія”. Варіант 1. Вихователь описує професії  рекламного агента, рекламодавця, художника-оформлювача тощо, але не називає їх. Діти відгадують: хто замовляє рекламу, оцінює її виконання, розплачується з агентом за рекламу; хто збирає інформацію, пропонує рекламувати продукцію? (Рекламний агент.)

Варіант 2. Гра з картками, на яких зображені: банк, дитячий садок, школа, рекламне агентство тощо. Чим займаються люди, які працюють у … (указується місце)?

“Хто краще знає інструменти”. Дітям пропонується знайти й назвати інструменти (знаряддя праці), якими вони користуються, коли ...  (грають, трудяться, ліплять, їдять, малюють, умиваються тощо.) Виграє той, хто назве більше знарядь праці й пояснить їх призначення.

“Ринок”. Діти вирішили допомогти капризній принцесі виготовити посуд й продати його на ринку. Діти-продавці розкладають товар на прилавках, визначають ціни. Діти-покупці уважно розглядають товар. Купують тільки “якісний”. Чашку, яку зліпив Мишко, ніхто не купує, хоча й коштує вона дешево. Пропонуємо виправити чашку, зробити її красивою (відповідно зростає ціна чашки).

“Зустріч товарів”. Захотілося одного разу товарам зібратися всім разом і познайомитися один з одним. Тільки не знали вони, як це зробити. “Влаштуємо для наших товарів зустріч – організуємо “виставку”. Діти разом з вихователем організовують виставку промислових товарів і товарів народного споживання.

“Вгадай товар”. Гном Економ називає виробника, а діти показують товар, який він випускає (кондитерська фабрика – печиво, цукерки тощо).

Чому я це вибираю”. Дитині зав’язують очі, вона на дотик вибирає з кошика два предмети й вирішує, що залишити, а від чого відмовитися.

Цукерки          олівці          пістолет

Печиво           папір               м’яч

Горіхи            лінійка          лялька

Жуйки            ручка           свисток

Після того, як дитина залишає собі одну з речей, вона повинна пояснити свій вибір.

“Товар або послуга”. Вихователь читає вірш, а діти повинні відповісти, про що йдеться мова: про товар чи про послугу.

Дітям пропонують пригадати різні казки і розповісти, хто з казкових героїв нагадав послуги (Дядько Стьопа, Хоробрий кравець, Попелюшка).

“Познач ціну товару”. Вихователь приносить чарівний мішечок, в нім різні речі, а ціни на них немає. Дітям пропонують самим її позначити (речі повинні бути однаковими, але відрізнятися окремими деталями. Наприклад, олівець з теркою і без неї; лялька гола і лялька в одязі; книжка з малюнками і без них). Діти розглядають товари, аналізують ціни, які вони визначають, пояснюють причини різних цін.

Магазин”. Магазин без продавця. Діти вибирають товар самостійно, але касир пропускає їх тільки за умови, що вони кажуть, що з цього можна приготувати, хто і як виростив овочі, фрукти.

“Білий хліб росте на чорній землі”. Вихователь читає речення, а діти вибирають малюнок, який підходить до нього.

З чорного – зелене ( сходи пшениці).

Із зеленого – золоте ( колоски пшениці зрілі).

Із золотого – біле ( мука з пшениці).

З білого – рум’яне ( хліб).

Де починається хліб? ( У тісті.)

Де починається тісто? ( У муці.)

Де починається мука? ( У зерні.)

Де починається зерно? ( У землі.)

Де починається земля плодовита? ( У руках працелюбних.)

“Придумай рекламу”. Діти діляться на групи по 3-4. Вихователь дає завдання: придумати і показати рекламу фруктів. Кожній групі свій вид: яблука, груші, вишні, сливи (намалювати, розповісти тощо). Кожна група за допомогою реклами звертає увагу на себе. Кому подобається товар, той його і купує.

Гра-стратегія “Магазин іграшок” (протокол гри)

Мета: розширити знання дітей про магазин, професії продавця, касира, директора магазина, різновиди магазинів (салон-магазин, магазин, супермаркет), про рекламу, її значення, про специфіку створення реклами, розвивати в дітей здатність передбачати можливі результати своїх дій, знаходити нестандартні способи розв’язання проблеми, планувати послідовність дій, розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, уяву, збагачувати мовленнєвий досвід.

Підготовча до гри робота полягала у тому, що  діти відібрали серед іграшок ті, які їм до вподоби.

Знайомство із ситуацією полягало в загальному описі змісту гри.

Вихователь: Діти. Подивіться як багато в нас з вами різних яскравих іграшок. Вони всі дуже гарні. А чому б нам з вами не відкрити свій власний магазин іграшок?

Діти: Так, давайте будемо продавати наші іграшки.

Катруся: У мене дуже гарна кішечка, її обов’язково захочуть купити всі.

Оленка: Мою ляльку теж.

Михайлик: А у мене трактор. Дивіться.

Вихователь: Дуже добре у вас у всіх дуже гарні іграшки. Але для того, щоб відкрити магазин, нам необхідні не лише іграшки, а треба ще багато чого. Вам слід бути дуже уважними, кмітливими та дружними, щоб у вас усе вийшло. Згодні зі мною?

Діти: Так.

Оскільки ця тема дуже широка, вона була поділена на два етапи. На першому етапі гри-стратегії діти працювали над організацією магазина іграшок, а на другому − над рекламою магазина.

В першу чергу визначалася загальна перспектива гри-стратегії (далека, близька), декомпозиція цілей і завдань.

Вихователь: Спочатку, щоб організувати магазин, ми повинні визначити з вами все, що нам знадобиться. Давайте пригадаємо, що таке магазин.

Павлик: Це таке місце, де продають різні товари.

Оленка: Це “Золотий ключик” – там продають морозиво, банани, йогурт.

Вихователь: А де розташовані всі товари?

Тарас: На поличках. А морозиво – у холодильниках.

Вихователь: Отже, якщо ми з вами будемо відкривати магазин іграшок, що нам знадобиться для розташування іграшок?

Тарас: Полички, щоб ставити іграшки.

Вихователь: Так, а ще нам необхідне місце для розташування магазину. Як ви вважаєте, де повинне бути це місце?

Діти: Біля нашого дому. Біля дитячого садочку.

Вихователь: А хто буде купувати наші іграшки?

Тарас: Батьки своїм дітям.

Вихователь: Отже, необхідно, щоб наш магазин було розташовано біля дітей. Найкраще місце – біля нашого дитячого садочку. Багато дітей та й нам зручно.

Вихователь: Давайте розташуємо всі іграшки у такому порядку: від найдешевшого товару до найдорожчого.

 

Діти виконували завдання, обговорюючи можливі варіанти. Після цього усі разом складали план спільних дій, розподіляли обов’язки та ролі.

 

Вихователь: Ось у нас все готово для відкриття магазина. Але хто буде в ньому працювати? Давайте пригадаємо, люди яких спеціальностей працюють у магазині.

Світланка: Продавець.

Володя: Я бачив охоронця.

Вітя: А ще потрібно, щоб касир був.

Вихователь: Дуже добре, діти. А як ви вважаєте, хто буде керувати нашим магазином?

Діти: Ви. Ви.

Вихователь: Дякую, що довіряєте мені, – але людина якої спеціальності керує справжнім магазином?

Влад: Я знаю, це директор.

Вихователь: Так, давайте оберемо з вами директора. Як ви вважаєте, який повинен бути директор?

Діти: Розумний. Добрий. Знати все-все. Щоб його всі слухали.

Вихователь: Діти, а чи є в нас у групі людина, що відповідає всім вашим вимогам, яка б упоралась би з обов’язками директора?

Влад, Світланка, Павлик: Хай буде Катруся.

Вихователь: А чому вона підходить?

Влад: Вона завжди відповідає на всі запитання.

Вихователь: Діти, погоджуємося?

Діти: Так!!!

 

Діти розподіляли ролі продавця, касира, охоронця тощо. Зауважимо, що в процесі гри діти мінялися своїми ролями, після аналізуючи власні дій, порівнювали їх з діями інших людей. Саме за такою схемою діти обирали й назву свого магазину.

Розгляньмо, як відбувалося обговорення  та вирішення проблемних ситуацій дітьми на прикладі цієї ж гри-стратегій  на другому етапі (реклама магазину).

 

Вихователь: Діти, ось наш магазин з вами відкрився, але щось дуже мало покупців до нас заходить. Це, мабуть, через те, що недостатньо людей знають про наш магазин. А що ж нам робити?

Влад: А давайте попросимо наших мам, щоб вони розповіли своїм подругам, що в нас відкрився магазин, а потім щоб ці подруги розповіли ще  й своїм подругам.

Вихователь: Це дуже добре. А за допомогою чого ще можна розповісти всім людям про відкриття нашого магазину?

Катруся: Давайте намалюємо великий плакат.

Вихователь: Дуже добре. Це буде реклама нашого магазину. Отже, треба прорекламувати наш магазин. Діти, а де можна зустріти рекламу?

Далі вихователь разом з дітьми згадують види реклами (мальована реклама – стенди, біг-борди, вивіски, рекламні щити; реклама на телебаченні (рекламний ролик) та на радіо).

Вихователь: Діти, а чи можна зустріти рекламу в газетах і журналах?

Діти: Так.

Вихователь: Зараз прогляньте журнали та знайдіть рекламу. Виріжте ту, що вам сподобалась.

(Діти виконують завдання.)

Вихователь: Діти, подивіться уважно на свою рекламу. Що вона рекламує? Що на ній зображено?

Катруся: У мене реклама шампуню. Ось тут зображено флакон.

Влад: А в мене реклама вікон.

Майже всі діти відповідали правильно. Більша частина вгадувала рекламу за малюнком, не читаючи назву товару. На завершення діти робили колективний колаж “Реклама”.

 

Вихователь: Виходить що на рекламному малюнку треба зображувати те, що ми з вами збираємося продавати. Що ж ми намалюємо з вами на рекламі нашого магазину?

Оленка: Іграшки.

Павлик: Давайте краще магазин.

Тарас: Машини краще намалювати.

Вихователь: Дуже добре. Можна намалювати все! Але яким повинен бути малюнок, щоб його помітили інші люди?

Діти: Яскравим. Охайно намальованим. Великим. Красивим.

Вихователь: Усе це правильно. А зараз, давайте кожен з вас намалює свою рекламу нашого магазину. Потім ми з вами оберемо найкращу та зробимо таку рекламу великого розміру.

 

Проблемною ситуацією стає й обмеження місця для розташування товару. У цьому випадку діти за допомогою колективного обговорення обирають найяскравіші та найцікавіші товари, які залишаються на поличках (інші потрапляють на склад).

 

Вихователь: Діти. Як ви вважаєте, чи сподобався наш магазин дітям, що завітали до нас?

Діти: Так.

Вихователь: А чим саме?

Діти: У нас дуже багато іграшок.

Вихователь: А чи були наші продавці чемними з покупцями?

Діти: Так. Вони говорили добрі слова “Здрастуйте”, “Будь ласка”, розповідали про іграшки, допомагали дібрати потрібну річ тощо.

Вихователь: Діти, а щоб ви змінили в нашому магазині, щоб він став ще привабливіший і до нього заходило ще більше людей.

Діти: Треба зробити його більш яскравим. Давайте прикрасимо його повітряними кульками.

 

Власні висновки й зауваження щодо організації роботи магазину діти враховували під час наступної гри.

Рисунок1.jpg
IMG_20190222_165444.jpg
DSC_0294.JPG
DSC_0297.JPG
IMG-ff99c335a75b0882c6fdfdbc34a46b8c-V.j

                                                           Конспекти занять 

                                                                                          Тема : Потреби людини

Мета: ознайомити дітей з поняттями “потреби”, “товари”, “послуги”; розвивати інтерес до економічної сфери життєдіяльності, формувати у дітей уміння співвідносити власні бажання зі своїми можливостями.

Ключові слова: “потреби”, “товари”, “послуги”.

Матеріали для проведення заняття: шкатулка.

Хід заняття

Вступна частина.

Чарівна скринька. Діти, від чого у вас покращується настрій? А які речі допомагають вам розвеселитися? Сьогодні я принесла вам чарівну шкатулку. З неї кожен з вас зможе витягти те, що він хоче. Саме ту річ, яка поліпшує вам настрій. Тільки речі в шкатулці невидимі, тому ви повинні розповісти нам, що ви витягнули. (Вихователь демонструє роботу шкатулки.)

Термінологічна частина.

Вихователь розглядає з дітьми поняття “потреби”. Діти, у кожного з нас були різні бажання, які виконувала чарівна шкатулка. Але разом з бажаннями в кожної дитини й дорослого є свої потреби. Що означає це слово? Потреби – це те, без чого людина не може жити, і все те, що вона хоче мати.

Бесіда-роздум.  Діти, подумайте й назвіть свої потреби, те, без чого ви не зможете жити (їжа, сонце, повітря, тепло).

 Коли людина росте, то її потреби ростуть разом з нею. Давайте пригадаємо той час, коли ви були зовсім маленькими і лише прийшли до дитячого садочку. Які у вас тоді були потреби?

Вихователь знайомить дітей з різними потребами. Діти, як ви вважаєте, чи у всіх людей є потреба в безпеці і збереженні здоров’я? Чи всі люди хочуть бути здоровими? Дійсно, кожна людина має потребу в безпеці та збереженні здоров’я. Тому існують такі служби, які допомагають людям в складних ситуаціях. Це пожежна допомога, міліція та швидка допомога. Давайте пригадаємо номери, за якими потрібно телефонувати у разі небезпеки. 01 – пожежна допомога (служба порятунку), 102 – міліція, 103 – швидка допомога.

– Діти, коли ви виростете, у вас з’явитися потреба в освіті, і тоді ви підете до школи. А зараз кожна дитина ходить у дитячий садок, спілкується вдома з батьками, друзями. Це відбувається тому, що у нас є потреба в спілкуванні. Ми не можемо довгий час жити без спілкування.

Експеримент “Мовчанка”.  Діти, давайте з вами проведемо експеримент. Перевіримо, скільки часу людина може витримати без спілкування. Зараз кожен “закриє ротик на замок” і спробує якомога довше ні з ким  не розмовляти. (Проводять експеримент.)

– Діти, ми з вами тільки що визначили, що людина не може довгий час не спілкуватися.

Бесіда-уточнення. Діти, давайте подумаємо, чи однакові потреби у хлопчиків і дівчаток? Зараз я називатиму вам різні предмети, і якщо вони відносяться до потреб хлопчиків – хлопчики підніматимуть руку вгору, а якщо це потреби дівчаток – то дівчатка повинні підняти руку вгору. Будьте уважні: зубна щітка, лялька, м’яч, машина, велосипед, тепло, ліжко, вода, шпильки. Отже, потреби у хлопчиків і дівчаток трохи відрізняються. Але є те, без чого не можуть прожити ні дівчатка, ні хлопчики. Це тепло, вода, їжа й повітря.

Фізкультурна хвилинка.  Діти, давайте спробуємо зобразити кішечку, якій дуже холодно (діти встають і зображають замерзлу кішку).  Для того, щоб зігрітися, кішечка вирішила розтерти своє тіло лапками (діти потирають руками свій тулуб, руки, ноги). Але і це не допомогло кішечці зігрітися. І тоді вона вирішила зробити зарядку (діти виконують декілька вправ). Ось виглянуло довгоочікуване сонечко, кішечка потягнулася на всі боки й почала солодко муркотати (діти потягуються в різні боки із звуком “мур-мур-мур”).

Вихователь знайомить дітей з поняттями “товар” і “послуги”.  Діти, для того, щоб задовольнити всі ваші та свої потреби, батьки купують різні речі в магазині або на ринку. Усі ці речі називаються товаром. Товари бувають дорогі та дешеві за ціною, великі й маленькі, їстівні й не їстівні. Іграшки, морозиво, торти, книги, одяг – усе це одним словом називається “товаром”. Але не всі потреби можна задовольнити, купивши який-небудь товар. Існують різні установи. Вони виконують послуги, якими ми користуємося. Послуги – це робота, яку виконують люди, щоб нам з вами було краще жити. Наприклад, у перукарні нічого не продають, там нас підстригають, миють голову, фарбують волосся. Це послуги, якими ми з вами користуємося.

Ігрова апробація матеріалу.

Гра – узагальнення “Види товарів”.

Правила гри. Вихователь пропонує дітям усно знайти зайве слово й визначити, яким словом можна назвати решту всіх слів: морозиво, торт, лялька, цукерки; стілець, шафа, крісло, праска.

Гра – діалог “Товари  послуги”.

Правила гри. Вихователь пропонує дітям визначити, чи є назване слово товаром, чи це установа, яка надає послуги (послуги діти називають самостійно).

Іграшки – товар; перукарня – послуги (стрижка, фарбування, манікюр, миття голови); одяг – товар; пошта – послуги (пересилка листів, листівок, телеграм, розноска журналів, газет); лялька – товар; майстерня – послуги (ремонт одягу, взуття, заміна підборів, замків); книга – товар; фломастери – товар.

Варіативна частина.

Робота над загадками. Вихователь пропонує дітям відгадати загадки й визначити, чи є названі предмети товаром або послугою (див. додаток Д).

Зображення предметів. Дітям пропонується намалювати будь-який товар або послугу (у куточку малюнка дитина позначає буквою Т – товар, П – послуги). Або ж дитина малює свої потреби.

Заключна частина.

– Діти, сьогодні ми дізналися з вами, що у кожного з нас є свої потреби в їжі, воді, теплі, потреби в спілкуванні. Але ще кожній людині необхідна увага друзів. Давайте подаруємо усмішку один одному, щоб у вас протягом всього дня був гарний настрій.

 

 

 

 

 

Загадки

Послуги й товари

1. На доріжці розігнався,

В небо, наче птах, піднявся.

Через море швидко лине

В інші землі та країни. (Літак.)

 

2. Срібна стрічечка лежить,

ланцюжок по ній біжить.

І на станціях гудок

подає той ланцюжок. (Рейки і поїзд.)

 

3. Четверо братів під одним дахом живуть.  (Стіл.)

4. Не будильник, а дзвенить.

 

Не приймач – а говорить.

Вгадайте, хто ж він?

Ну звичайно – … (Телефон.)

 

5. Нові зачіски у Олі,

Петруся, Галинки, Колі.

Всі охайні, дуже гарні,

бо були у … (перукарні).

 

6. Стали гості на поріг —

відразу на носа — плиг.

І не просять пригощати,

дай газету почитати. (Окуляри)

 

7. Оля вийшла погуляти,

дощик взявся пустувати.

Не злякає дощик Олю,

бо відкрила … (парасолю).

 

 

 

                                                                  Тема : Потреби тваринного й рослинного світу

 

Мета: ознайомити дітей з потребами тваринного й рослинного світу, формувати дбайливе й економне ставлення до довкілля, розвивати увагу, мислення, уяву.

Ключове слово: “потреба”.

Матеріали для проведення заняття: зображення будки, вулика, курника, панцира, нори, зайця та інших тварин.

 

 

Хід заняття

Вступна частина.

Сонечко.  Діти, подивіться у віконце. Яка сьогодні погода? Якщо на вулиці світить ясне сонечко, то й у всіх навколо чудовий настрій. А якщо погода похмура, то й на душі якось сумно. А давайте зараз ми створимо в нас у групі своє тепле сонечко. Для цього ми повинні стати в коло й міцно взятися за руки.

– Діти, подивіться, яке гарне сонечко у нас вийшло! Але щоб воно нас зігріло своїм теплом, давайте подивимося один на одного й подаруємо всім свою теплу веселу усмішку.

Термінологічна частина.

Вихователь розглядає з дітьми проблемну ситуацію. Діти, сьогодні до нас у гості прийшло мишеня Економік зі своїм другом маленьким зайченям. Річ у тому, що маленьке зайченя вирішило поміняти місце проживання й не знає, де йому краще оселитися, щоб було безпечно й тепло взимку. Мишеня Економік запропонувало йому такі варіанти житла:  будка, вулик, курник,  панцир, нора. Діти, давайте з вами поміркуємо. Який варіант більше всього підходить нашому зайченяті?

– А що ще, крім житла, необхідно зайчикові для життя? (Їжа, вода, повітря, тепло, безпека.)

– Діти, а як називається одним словом все те, чого потребує зайчик? (Потреби.)

Бесіда “Потреби тварин”.  Діти, дійсно, у всіх тварин, як і в людей, є свої потреби у воді, житлі, повітрі, теплі, їжі. А зараз я загадаю вам загадку, а ви відгадайте, що це за тварина і назвете, які у неї є потреби.

Що за птах людей боїться.

Не літає високо, а співає “Ко-ко-ко”?  (Півень.)

– Діти, давайте з вами визначимо, як змінюються потреби тварин із зміною пори року? Чи однакові потреби у тварин улітку й зимою? Чим вони відрізняються?

Вихователь розглядає з дітьми потреби рослин.  Діти, сьогодні до нас прийшов лист від жителів країни рослин. Давайте зараз ми його прочитаємо.

(Вихователь зачитує лист рослин дітям.)

– Діти, давайте подумаємо. Які потреби є у рослин? (Вода, світло, тепло, земля.)  А чи все необхідне є в нашому місті для життя рослин?

Фізкультурна хвилинка.

Ігрова апробація матеріалу.

Економічне лото  “Нагодуй тварин”.

Правила гри. Вихователь пропонує дітям усно знайти слова, які позначають потреби певних тварин. Кожна дитина або група дітей отримує зображення тварини. Якщо названа потреба підходить – діти плескають у долоні.

 Зображення: заєць, вовк, ведмідь, папуга, кішка. Перелік потреб: тепло, вода, морква,  риба, мед, м’ясо, зерно, трава, житло, повітря, книги, світло.                        

Економічна майстерня  “Будиночок для рибок”.

Правила гри. Вихователь пропонує дітям придумати модель будиночка для золотої рибки. Діти повинні вказати форму, колір будиночка, матеріал, з якого він виготовлений. Вихователь радить дітям використовувати підручні засоби.

Варіативна частина.

Робота над казками. Вихователь пропонує дітям пригадати казки, у яких йдеться про потреби тварин. (“Лисиця й заєць”, “Два жадібні ведмедики”.) Діти згадують, які саме потреби описуються в цих казках.

Зображення предметів. Дітям пропонуватися намалювати відповідь на лист жителям країни рослин. Діти зображають потреби рослин / тварин.

Зображення фантастичних предметів. Дітям пропонується намалювати рослину або тварину у якого немає потреб (робот).

Заключна частина.

– Діти, сьогодні ми дізналися, що всі рослини й тварини дуже схожі на нас. Вони,  так само як і ми, потребують їжі, тепла, води, повітря. Рослини й тварини – наші менші брати. Тому ми повинні дбайливо до них ставитися. А коли настає зима, потрібно допомагати птахам і тваринам їжею, тому що сніг ховає всі запаси тварин.  Будьте уважними до потреб тварин і рослин.

 

Лист

від жителів країни рослин

Здрастуйте, діти! Ми – жителі країни рослин: дерева, чагарники, квіти, трави. Ми хочемо переселитися з лісу до вашого міста. Скажіть,  будь ласка, чи все необхідне для нашого життя є у вашому місті? Чекаємо на вашу відповідь.  Рослини.

Загадки

Хто в зиму холодну ходить злий та голодний? (Вовк.)

Волохата, вусата, їсть і п’є та пісеньки наспівує. (Кішка.)

Влітку медом ласував, досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг, позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни, а проспав аж до весни. (Ведмідь.)

Пара довгих вух, сіренький кожух, швидкий побігайчик, як він зветься?... (Зайчик.)

 

 

 

                                                           Тема : Натуральний обмін. Гроші й ціна

 

Мета: ознайомити дітей з поняттями “обмін”, “гроші”, “купюра”, “номінал”, “монета”, розглянути особливості створення грошей, познайомити з їх різновидами, сприяти розвитку інтересу до економічної сфери життєдіяльності.

Ключові слова: “обмін”, “гроші”, “купюра”, “номінал”, “монета”.

Матеріали для проведення заняття: зображення стародавніх племен, зображення грошових купюр (або грошові купюри) номіналом 1 гривня, 2, 5 і 10 гривень, монети номіналу 5, 10, 25 копійок.

Хід заняття

Вступна частина.

Стародавні часи. Діти, здрастуйте! А давайте з вами зараз перенесемося в стародавні часи. Як ви думаєте, чи могли тоді люди розмовляти? А як же вони віталися один з одним? Покажіть, як це відбувалося?

Термінологічна частина.

Бесіда про стародавні часи.  Як виглядали люди в стародавні часи? Де вони жили, у що одягалися? Діти, а як ви думаєте, чи були гроші в ті стародавні часи? Золото, коштовні камені, хутро, красиві прикраси, незвичайні й рідкісні предмети – це ті речі, які були не у всіх, саме тому вони цінувалися. Їх використовували як гроші.

Бесіда – роздум.  Діти, річ у тому, що кожне плем’я займалося своєю справою: одні ловили рибу – і в них було багато риби; інші збирали мед – і в них було дуже багато меду; треті вирощували зерно й збирали плоди – і тому в них цього завжди було вдосталь. Поміркуйте, що потрібно було зробити племенам, щоб спробувати продукти інших племен? Правильно, помінятися. Це називається обмін.

Вихователь знайомить дітей з  історією виникнення грошей. Колись люди, щоб отримати необхідний товар, обмінювалися між собою: рибу міняли на сіль, мед на м’ясо, зерно на корів і курей. А що ж робити, коли у вас багато меду, а вам потрібне молоко, а ваші сусіди міняють молоко тільки на зерно? Ось і здогадалися люди, що можна використовувати дорогі товари для будь-якого обміну. Так з’явилися перші гроші. Це були коштовні камені, золото, срібло, красиві хутра, прикраси. Їх можна було обміняти на що завгодно. Ось і зараз на гроші можна купити що завгодно.

Бесіда по питаннях (Сучасні гроші).  Подумайте і скажіть, з чого роблять сучасні гроші? (Папір, метал.) Як називаються гроші з паперу? (Купюри.) Купюри бувають різного номіналу (1, 2, 5,10, 20 гривень) і всі вони різного кольору, щоб люди не плутали їх між собою. А як називаються металеві гроші? (Монети). Вони теж бувають різного номіналу й різного розміру.

Фізкультурна хвилинка.

Вихователь розглядає з дітьми грошові купюри.  Діти, подивіться на ці купюри. Що на них зображене? (Портрети людей і визначні пам’ятки.)  Подумайте, чому на купюрах зображені портрети різних людей? Хто вони?  Ці люди – герої наший країни, вони відомі майже всім. Своїми вчинками вони заслужили, щоб їх зобразили на купюрах.

–  А що це за будівлі зображені на купюрах? Це найстародавніші, найкрасивіші й найпопулярніші визначні пам’ятки нашої країни.

 

Ігрова апробація матеріалу.

Економічна майстерня  “Скарбничка”.

Правила гри. Вихователь пропонує дітям придумати, що можна використовувати як скарбничку. Діти колективно обговорюють, як її зробити найкращим чином.

Економічне лото  “Обмін”.

Правила гри. Вихователь показує 16 карток із зображенням меблів, одягу, продуктів харчування й житла – усе по чотири штуки. Діти розділяються на чотири групи. Картки перемішуються і роздаються порівну між усіма групами (по 4). Кожна група повинна зібрати комплект з 4 предметів: меблі, їжа, житло, одяг. Діти проводять між собою обмін.

Варіативна частина.

Робота над літературними творами. Вихователь пропонує дітям пригадати твори, у яких згадуються гроші (“Муха Цокотуха”, “Скрудж Макдак”, “Міна”). Як ставилися до грошей персонажі? На що вони їх витрачали? Оціни їх поведінку.

Що то за коліщатко, що із торбинки викотиться? (Монета, копійка.)

Що ходить по миру без ніг? (Монета, копійка.)

Зображення предметів. Дітям пропонується намалювати монети особливим чином: підкласти під лист паперу монету й фарбувати її олівцем спочатку з одного боку, а потім з іншого.

Розфарбовування. Дітям пропонується розфарбувати ксерокопії купюр різного номіналу відповідно до кольору оригіналу: 2 гривні –  коричневим; 5 – синім; 10 – червоним; 20 – зеленим.

Розумова діяльність. Вихователь показує дітям зображення монет і купюр.

  1. Порівняєте розмір  монет. Яка монета найбільша?

  2. Якщо коробка сірників коштує  5 копійок, а у нас тільки 10 копійок, скільки копійок нам дадуть на здачу?

  3. На скільки гривень більша купюра номіналом 10 гривень від купюри 5 гривень? А 5 гривень від 2 гривень?

Заключна частина.

Прощання “Стародавні часи”. Прощання відбувається аналогічно вітанню.

bottom of page